ORP, Portland Oregon'da endüstriyel tasarımcı Tory Orzeck tarafından kurulmuştur. Orzeck tasarım şirketi FUSE'u kurmadan önce GE Plastics ve Nike'da tasarımcı olarak çalışmaktaydı. FUSE butik bir endüstriyel tasarım danışmanlık firmasıdır, dünyanın en büyük firmalarına ürün tasarım, ürün geliştirme hizmeti vermektedir ve çok sayıda ödüllü tasarımı ve ürünü vardır. Ayakkabıdan, inşaat malzemelerine ve spor ekipmanlarına kadar çok geniş bir yelpazede tasarım danışmanlığı hizmeti vermektedir.
ORP ışıklı bisiklet kornası tasarımının gelişimi Portland'daki bisiklet kazalarının incelenmesi esnasında olmuştur. Kazalar ağırlık olarak bisiklet ve ticari kamyonlar arasında şehirde gerçekleşmektedir.


Tory ticari kamyon şoförlerinin bisikletçileri nasıl görebileceği ya da duyabileceğini merak etmiştir. 
Gerçekten yüksek sesli bir korna fikri ile başlamıştır, daha sonra birkaç elektrik mühendisinden oluşan bir takım hem küçük hem de yüksek sesli bir korna için çalışmalara başlamış ve daha sonra Kickstarter desteği alarak ORP ortaya çıkmıştır, kullanıcılardan gelen geri bildirimlerle ORP gelişmeye devam edecektir. 

 

İki farklı ses yüksekliğine sahip olan ORP  bisiklet kornasının seslerini dinleyebilirsiniz.

76dB Soft Sound            96dB Loud Sound